اقتصاد

ارزش صادرات بالای کسب و کار کیوی صادرات 50 درصد محصول کیوی گیلان به اوراسیا

خبرگرافی، در حاشیه برگزاری جشن شکرگزاری برداشت کیوی در تالش، ابوالحسن وارسته مسئول توسعه خوشه کسب و کار کیوی گیلان با بیان اینکه این خوشه زیر نظر شهرک های صنعتی گیلان فعالیت می کند، تصریح کرد: این خوشه زیر نظر شهرک های صنعتی گیلان فعالیت می کند. توسعه همه جانبه این صنعت در استان و پس از طی مراحل مطالعات شناختی، اعتمادسازی و تدوین سند برنامه اقدام، در صدد اجرای آن هستیم.

وارسته با تاکید بر اینکه تشکیل شبکه جامع پیگیری فعالیت های خوشه کیوی از برنامه های مهم خوشه کسب و کار کیوی در گیلان است، افزود: با اجرای برنامه های عملیاتی خوشه کیوی که از سال 1401 آغاز شد، هستیم. شاهد موفقیت های مهمی در این صنعت هستیم. البته تلاش مدیران استانی که طی چند سال گذشته بستر رشد و شکوفایی این صنعت را فراهم کرده اند، بی نهایت ستودنی است.

مسئول توسعه خوشه کسب و کار کیوی گیلان با اشاره به برگزاری جشنواره شکوفه های کیوی در اوایل سال جاری گفت: این بار با تلاش باغداران پرتلاش توانستیم شاهد برگزاری جشنواره برداشت کیوی باشیم. ” مغازه داران، واحدهای دسته بندی و بسته بندی، بازرگانان و مدیریت. ارتقای جهاد کشاورزی استان گیلان، استانداری و اتاق بازرگانی انجام شد.

وارسته با توجه به رونق کسب و کار کیوی در گیلان، این صنعت را جدید اما با پتانسیل رشد و توسعه بالا توصیف کرد و گفت: ارزش صادرات بالای کسب و کار کیوی قابل توجه است و مهمتر از آن فعالان این بخش پیشرو و توانمند هستند. مردم ماهیت علمی دارند و خوشبختانه اراده غالب دولت ها و سازمان های حاکمیتی ارتقای رشد و توسعه این مسیر است.

مسئول توسعه خوشه کسب و کار کیوی در گیلان ارتقای سلامت محصول کیوی برای افزایش سهم بازار داخلی و خارجی و همچنین بهره وری و رشد فناوری در این صنعت و توسعه صنعت تبدیل را مهم دانست. و موضوعات قابل توجهی را در بر می گیرد و می گوید: هم اکنون تمامی فعالیت ها شامل توسعه خوشه تجاری کیوی گیلان است که در راستای توسعه این صنعت استراتژیک صادراتی شامل آموزش، پژوهش، مطالعات بازار و تورهای صنعتی در اختیار ذینفعان این خوشه قرار گرفته است.

ایجاد مرکز تحقیقات کیوی در تلاش ضروری است

ایرج موذن در آیین شکرگزاری برداشت کیوی گفت: تلاش وی به عنوان بزرگترین تولیدکننده کیوی در استان تاثیر بسزایی در اقتصاد شهرستان داشته است.

سرپرست فرمانداری تلاش افزود: کیوی به یکی از سرمایه های کشاورزی شهرستان تلاش و یکی از محصولات درآمدزا تبدیل شده است که می تواند اشتغال زایی کند.

نماینده ارشد دولت در شهرستان گفت: این جشنواره به منظور معرفی محصول ارزشمند کیوی، حمایت از مسئولان استان و قدردانی از زحمات باغداران، سردخانه داران، تجار و صاحبان سورتینگ محصول کیوی برگزار شد.

وی خواستار حمایت همه جانبه استاندار گیلان و نماینده مردم کشاورز در مجلس شورای اسلامی، سازمان اصلی تولید کشور شد.

سرپرست فرمانداری تلاش راه اندازی مرکز تحقیقات کیوی در این شهرستان را یکی از نیازهای ضروری کیوی کاران در تلاش دانست و تاکید کرد: ایجاد صنایع فرآوری و کمکی کیوی که به معنای ایجاد کارخانه هایی برای تولید کیوی بود. میوه نیاز دارد، او برای تجهیز مزارع کیوی به کشاورزان کیوی تسهیلات کم هزینه پرداخت کرد. وی از مقامات ملی و منطقه ای خواست تا آب پاکی برای کشاورزان کیوی تامین کنند، چاه های کیوی را برق رسانی کنند و نهاده های کشاورزی یارانه ای را در اختیار باغداران کیوی قرار دهند.

ایرج موذن تصریح کرد: شهرستان تالش دارای 4 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت کیوی با 6 هزار کشاورز است که 120 هزار تن کیوی تولید و به بازار عرضه می کنند.

وی با اشاره به اشتغال روزانه 3 هزار نفر در باغات، سردخانه ها و واحدهای سورت و بسته بندی افزود: 52 واحد سردخانه با ظرفیت 108 هزار تن و 22 واحد سورت و بسته بندی در تلاش فعال هستند.

50 درصد محصولات کیوی گیلان به اتحادیه اوراسیا صادر می شود

صالح محمدی در حاشیه مراسم شکرگزاری برداشت کیوی در شهرستان تلاش غرب گیلان در جمع خبرنگاران افزود: تولید این محصول برای کشور مهم و ارزشمند است زیرا به بیش از 30 کشور دنیا صادر می شود. جهان با توجه به نام محصول ایرانی کیوی.

وی تصریح کرد: بنابراین برای معنا بخشیدن به این محصول باید برنامه های مستند علمی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری ایجاد کرد که نشان دهنده فرصتی برای عرضه این محصول است.

وی با بیان اینکه سالانه 210 تا 215 هزار تن کیوی در گیلان تولید می شود، افزود: این استان هفت هزار و 560 هکتار زیر کشت کیوی دارد.

محمدی تصریح کرد: همچنین سالانه بیش از 210 هزار تن محصول کیوی کشور از گیلان صادر می شود. همچنین 50 درصد محصول کیوی استان به عنوان بازار اصلی و هدف به اتحادیه اوراسیا و مابقی بسته به نیاز منطقه به کشورهای دیگر از جمله عراق، امارات و افغانستان صادر می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه نگاه این سازمان به محصول کیوی تخصصی و علمی است، تصریح کرد: با توجه به صادرات محور بودن این محصول باید تلاش شود تا مطابق ذائقه و مقصد تولید شود. ملاحظات بازار و تغذیه با توجه به حفظ گیاه. و قرنطینه رعایت شود.

محمدی افزود: با توجه به اینکه بخشی از مزارع کیوی دارای نهال های جدیدی است که در سال های آتی باعث افزایش تولید خواهد شد. باید با رعایت موارد ذکر شده با حفظ بازار هدف سعی در فتح بازارهای جدید داشت.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته با حضور اساتید دانشگاه، بازرگانان، باغداران و صاحبان صنایع، سفره کیوی تخصصی ایجاد کردیم. امسال می خواهیم صندوق توسعه صادرات کیوی ویژه را در شهرهای گیلان و تلاش راه اندازی کنیم.

در حاشیه این مراسم انواع محصولات کشاورزی، کودهای شیمیایی، ماشین آلات، محصولات کشاورزی ارگانیک و غذاهای محلی شهرستان به نمایش گذاشته شد.

The post ارزش صادرات بالای کسب و کار کیوی صادرات 50 درصد کیوی گیلان به اوراسیا appeared first on پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا